Alternatif Alısveris Noktaları

Yıllarca lise çağındaki öğrencilerimin özellikle kız öğrencilerimin bana sorduğu bir soruydu bu. Hocam Paris'te nerede alışveriş yapılır? Ben de her seferinde Champs-Élysées'ye gitmeyin gerek yok bakın şu şu yerler daha uygun fiyatlı ve de daha alternatif seçenekler sunmakta derdim.
Şimdi şu şu dediğimi bir açayım.

Öncelikle Champs-Élysées bir çok farklı markayı barındıran bir cadde. Evet seçenek çok ama hep bir standartın üstünde alış veril imkanı var. Genelde yaz aylarında Arap turistlere yönelik yüksek fiyatlı vitrinlerle karşılaşırız.

Halbuki Paris'tesiniz illa Champs Élysées'den bir şey almamız lazım diye bir şey yok. Şimdi Marais'nin ara sokaklarına dalalım ve ufak ufak bir sürü butiği gezelim. Hiç pişman olmayacaksınız. Alternatif tasarım ürünler orta-yüksek bütçelere hitap ediyor. Almasanız da tabii ki gezin :)

Marais'nin hemen Beabourg tarafı girişinde yan yana sıralanmış KG ile satış mağazaları da mutlaka gezilmeli. Alt-orta bütçelere hitap etmesi ve retro ürünlerimde bulunması gözden kaçmamalı.

Biraz daha alt-orta bütçeler içinse Chatelet sokakları, Grand Boulevard, Gare de l'est ve nord civarları çok çeşit ve uygun fiyat garantili.

Daha da ucuzunu isterseniz hemen Marché aux Puces´e (bit pazarı) gidin. Nasıl mı? Port de Clignancourt'a gidin. Her türlü markayı bulabilirsiniz. Bit pazarı deyince  eski ürünler sanmayın :) Pazarlar bölümüne hızlıca bir göz atmak için buraya tıklayın.

/Onur Mutlu

Benim gözümden de pek farklı değil bu alışveriş konusu aslında ama yiyecek ve giyecek pazarları yine de en uygun alışveriş yapılacak yerler. Bakınız Pazar Yeri İnceleme konusu...

Kıyafetler orta halli ama bazen güzel etnik elbiseler, şalvarlar ya da güzel yağmurluklar, kabanlar çıkabiliyor. 2€ ve 6€'ya kot-keten şortlar, 3 tanesi 5€ güzel t-shirt'ler, 30€ kabanlar mevcut olabiliyor.
Yine de kıyafetleri Vintage ya da Retro kıyafet satılan yerlerden almayı ben tercih ederim. Kiloyla satış yapan yerler de var Marais tarafında. Oradan da değişik kıyafetler çıkıyor. Ayakkabılar için de Chatelet'deki minik güzel dükkanlar ya da Andre, Camper, Dr. Marteens tercih edilebilir, hepsi mevcut. Aynılarını Champs-Elysées bulvarında da bulabilirsiniz, Grand Bulvar'da da...

En güzel ve kendimi en rahat hissettiğim alışveriş yerim ise Rivoli caddesi. Louvre Müzesi ile Saint Jacques Kulesi/Parkı arasında tam bir Bahariye caddesi havasında ve neredeyse aynı tatta, Mango'dan H&M'e, Sephora'dan İntersport'a, Zara'dan Loccitane'e her şeyi tek cadde üzerinde bulabileceğiniz yaz ve kış indirimlerinden de dünyaları alabileceğiniz bir yer.
/fati

0 comments:

Yorum Gönder

Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.