Paris'i Bisikletle Kesfedin!

Paris'te belediyenin her ne sebeple olursa olsun o an için Paris'te bulunanlara sunduğu en güzel hizmet bisiklet hizmetidir. Sistemin adı Velib. Sadece 1 günlüğüne bile gelmiş olsanız fark etmez. Hizmet sizindir. 29 € karşılığında alacağınız bir pass kart ile 1 yıl boyunca sınırsız ve ücretsiz kullanma hakkına sahipsiniz; iş ki 30 dakikada bir bisikleti değiştirin. Bisiklet istasyonları her adımda bir mevcut. Sadece bazen dolu olabilir o zaman da en yakın diğer istasyonlara bakabilirsiniz. Haritalara yine bisikleti aldığınız istasyonlardan ulaşabilirsiniz.


Paris Velib Bisiklet İlkbahar


Velib Kartı almak için Louvre Müzesi'nin yanındaki Belediye Hizmet Binası'na giderseniz oradaki sepetlerden alabilirsiniz. Emin olmak isterseniz size saatlerini keyifle ayıracak bir memur illa ki orada olacaktır. Kartı aldıktan sonra en yakın internetten velib expres web sitesine girerek 29 €'yu yatırın sonra da gidip bisikletinizi alın.

Velib için http://www.velib.paris.fr/ ve Velib blog için http://blog.velib.paris.fr/ sayfalarını detaylıca inceleyebilirsiniz.

ve size yardımcı olabilecek bisiklet ve diğer yol haritaları için ise buraya tıklayınız.

/fati

Bisikler ÖzgürlüktürParis Velib Bisiklet Sonbahar


Diyelim ki kısa süreliğine bir Paris ziyareti yaptınız. Eğer 2-3 günden fazlaysa mutlaka haftalık velib kartı almanızda yarar var. Ama yok 1-2 gün kalacaksanız günlük kart daha akıllıca. Şimdi kısaca kartın nasıl alındığını anlatayım. Borne yani bilgisayar sisteminin başında sürekli tepinen, bir türlü çözüme kavuşturamayan insanlar göreceksiniz. Aaman siz onlardan olmayın. Fransızlar bile basit bir kart alımında çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. İnanın 10 larca Fransıza yardım ettim bu konuda :)

Velib İstasyon MakinesiVelib İstasyon Haritalı Makine


İlk olarak dili İngilizceye çevirebilirsiniz. 1 e basıp kart satın al diyeceksiniz. 1 günlük mü 1 haftalık mı diye soracak. İşte burada size uygun olanı seçin. Daha sonra 4 haneli bir şifre belirlemek gerekiyor. Evet ve en son olarak kredi kartınızı yerleştirip şifrenizi giriyorsunuz ki sizden kartın ücreti olan parayı alıyor ( 1 günlük= 1,70€ 1 haftalık=8€ ) ayrıca hiç korkmayın bir 150€ bloke ediyor ki eğer bisikleti çalarsanız, geri vermezseniz ya da tamamen parçalarsanız diye bir güvence olarak. Bisikleti Fati'nin yazdığı gibi her yarım saatte bir değiştirerek ekstra hiç bir ücret ödemeden dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ve o 150€ da aklınız kalmasın kart süresi biter bitmez para blokesi kalkıyor.

Örneğin bisikleti Marais'den bir istasyondan aldık ve 20 dk sonra Louvre müzesine geldik ve park ettik. Müzeyi gezdikten sonra yine aynı ya da dilediğiniz başka bir sitasyondan yeni bir bisiklet alarak yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Bacağınıza kuvvet. 
İyi bisikletler...  
/Onur Mutlu

0 comments:

Yorum Gönder

Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.