Katedraller, Kiliseler

Her zaman hem dışını, dışındaki her bir ayrıntıyı her bir gargoyleyi hayranlıkla izlediğim hem de içeride ayinlerini hiç bıkmadan her an dinleyebildiğim baş kilise elbetteki KADINIMIZ ya da MERYEM ANA yani NOTRE DAME.

NOTRE DAME


Kilise gotik bir kilisedir Paris'in de en büyük kilisesidir. Her kilise döneminin acılarını paylaşır bizimle. Notre Dame'ı incelerken Paris'in özellikle devrim zamanında ne kadar acı çektiğini özgürleşmek için neler feda edildiğini en azından bir kere dinlemek lazım duvarlarından.


Adres:

6 Parvis Notre-Dame - Place Jean-Paul II, 75004 Paris, France

Hakkındaki her şey:

http://www.notredamedeparis.fr/

Kiliseyi gezdikten sonra hemen dibindeki parka gidebilirsiniz. Buradaki free wifi ile fotoğrafları hemen transfer edebilir, hızlı bir check-in yapabilir, bedava tuvaletine girebilir, sebilinden su içebilir ya da sadece ve sadece ayaklarınızı uzatıp dinlenebilirsiniz.

SAINT SULPICE

Saint Sulpice kilisesi de Notre-Dame ile neredeyse aynı büyüklükte olduğu için Paris'in en büyük kilisesi sayılır. Çok güzel bir meydanı vardır ve bu meydanda da çok güzel bir çeşme vardır. Yazın serinlemek için ayaklarınızı bu suya sokabilirsiniz. İçinde soda olabilir.


Dan Brown'un Da Vinci'nin Şifresi adlı kitabında da konu edilmiş ve Gül Yolu'nun altından geçtiğine inanılmış bu kilise ziyaretinden sonra yukarıya doğru devam ederseniz Pantheon'u görebilir aşağıda inerseniz de Saint Germain caddesinde alışveriş dolu güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.
Adres:

Pl. St-Sulpice, 2 rue Palatine, Paris, 75006, France

Hakkındaki her şey:

http://pss75.fr/saint-sulpice-paris/ 


0 comments:

Yorum Gönder

Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.