Mezarlıklar - Paris'te Ölen Dostlar

Paris'te elbette pek çok mezarlık var ancak benim sıklıkla gittiğim 2 büyük mezarlık var; Pére Lachaise ve Montparnasse ve bu seneden sonra gideceğim bir de yeni eklenen favori mezarlık Montmartre Mezarlığı. Bunun nedeni Paris'in tüm sokak kedilerinin burada yaşadığı, barındığıdır.

Mezarlıklarla ilgili kaynak bilgiler her bölümün altında yer almaktadır ancak mezarlık içi haritalara da haritalar bölümümüzden ulaşarak hızlıca pdf dokümanlarını indirebilirsiniz.

Pére Lachaise


En sevdiğim Père Lachaise Cemetery yani Cimetière du Père-Lachaise, içinde Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Jim Morrison, Balzac, Chopin, Edith Piaf vardır.

Bastille'den yürüyerek ya da Velib ile Voltaire meydanına doğru yürüyerek ve oradan da Roquetta sokağını takip ederek tam orta kapısına çıkabilirsiniz. Ya da metro tercih ederseniz de Pére Lachaise veya Philippe Auguste durağında inerek de iki farklı kapısına da ulaşabilirsiniz.


Pére Lachaise metro durağında inerseniz yan kapısı tam karşınıza çıkar. Buradaki kapısında Yılmaz Güney'i ziyaret edebilirsiniz ilk olarak. Onun biraz solundan yukarıya doğru ilerisinde ise Ahmet Kaya bulunur.

ahmet kayaAma Philippe Auguste durağında inerseniz ya da yürüyerek geldiğinizde orta kapıya denk geldiyseniz Jim Morrison, sizi en yakında karşılayacaktır; 5. Arrondismant'ta... Her daim bir kalabalık olacağı için nereye yürümeniz gerektiğini bileceksiniz. 
Kapılardan alacağınız haritalar işinize yarayabilir ama herkesi göstermez özellikle de Yılmaz Güney'le Ahmet Kaya'yı.

Mezarlıkta dediğim gibi, Rodenbach, Moliere, Shopin, Oscar Wilde, Balzac, Edith Piaf(Madam Lambuka olarak geçiyor) gibi hayatımızı bir noktasında etkilemiş pek çok diğer tanınmış kişiyi de ziyaret edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgiye ve belediye kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Montparnasse

Cimetière du Montparnasse. Saint Germain dolaylarındaysanız ve Paris'in en çirkin ve en uzun binası Montparnasse tarafına gidecekseniz hemen dibindeki mezarlığı ziyaret etmeden geçmeyin. Velib ile gelirseniz ya da yürüyerek, Luxemburg Bahçeleri'nin biraz ilerisindedir. Metro ile de Edgar Quinet durağını kullanabilirsiniz.Bu mezarlık içinde sizi ilk karşılayacak olan, yaşam tarzı ve düşünceleriyle hayranı olduğum Sartre ile Simone de Beauvoir olacaktır. Edgar Quinet kapısından girer girmez sağa dönün.
Sonrasında yine girdiğiniz kapının önüne gelip ortadan ileriye doğru biraz ilerledikten sonra Anarşizmin babası Proudhon, ünlü müzisyen Serge Gainsbourg, yazarı Samuel Beckett ve şair Baudelaire'in mezarlarını da göreceksiniz.

Detaylı ve İngilizce kaynak bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Montmartre 

Cimetière de Montmartre. Burada Montmartre'da yaşamış ünlü şarkıcı Dalida, Alexandre Dumas Fils, şu anda naaşı Pantheon'da ama temsili olarak daha önce buradaki yerinde Emile Zola, Théophile Gautier ve efsane romantiklerden Alfred de Vigny bu mezarlıkta bulunmaktadır. Ama hepsinin yanında, arkasında veya üzerinde gerçek anlamdaki koruyuculardan ve bu mezarlığı mesken tutmuş olan Paris'teki tüm kedileri bulabilirsiniz. Montmartre mezarlığı ile ilgili detaylı bilgilere de yine buradan ulaşabilirsiniz.0 comments:

Yorum Gönder

Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.