Paris'te Geçen Hayatlar

Eğer bu satırları okuyorsanız zaten bir Paris macerasına tutuldunuz ya da çok kısa bir zaman içinde Paris'te yaşayacağınız muhteşem zamanları planlamaktasınız.

Paris bir aşk şehri evet. Mimarisiyle, insanlarıyla, nehriyle, ışıklarıyla, sokaklarıyla, kafeleriyle insanı sarmalayan bir şehir. Aşkın dile geldiği, ilhamın tüm vücudumuzu sardığı ve insanı ordan oraya sürüklediği bir şehir.

Bu şehirde yaşamış olan o kadar büyük yazarlar, filozoflar, müzik adamları var ki bu ilhamın şehirden kaynaklandığını düşünenler de az değil. Birbiri peşi sıra gelen ve üretim süreçlerini Paris'te geçiren tanınmış insanların nerelerde yaşadıklarını merak ettik ve biz de biraz görsel toplayarak sizlere aktarmak istedik.
Her bir sokağı geçerken "aaa O' da burada yaşamış, gördün mü bak bu sokakta oturmuş" diyerek dolaştık tüm Paris'i.

Bizdekinin (Türkiye) aksine oldukça mütevazi denebilecek evler, mahalleler...

Not: Woody Allen'ın Midnight in Paris filmi bu başlığın ilham kaynağıdır

Onur Mutlu.

İlk aklıma gelen isimler -elbette pek çok var ama ilk aklıma gelenler- Jim Morrison, Victor Hugo, Earnts Hemingway, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Abidin Dino, Fikret Mualla oldu ama bazılarının bazı gecelerini geçirdiği evlerini bazılarının da ancak son uykularını geçirdikleri mezarlarını bulabildik. Arada Yahya Kemal'in Attila İlhan'ın izlerine de rastladık. Onları ararken de aklımıza gelmeyen daha kimlerin evlerini bulduk...
Fatma Arsan
JAMES JOYCE

Rue Du Cardinal Lemoine üzerinde ilerlerken ve Hemingway'in kısa süreli kaldığı eve giderken meğer önce James Joyce'un evini görecekmişiz, karşı komşusu olan :)


James Joyce İrlanda'lı bir yazar. Ulysses'e önemli yapıtıdır ancak ben ilk kez öğrencilik yıllarında saygıyla andığım Ünsal Oskay hocamızın beynimize okuyun bunları diye kazıdığı kitaplardan Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi adlı eseriyle tanımıştım.

ERNEST HEMINGWAY

Ve sonra hemen karşısında Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor ve Silahlara Veda. Aynı mahallede kalmış olmaktan mutluluk duyuyorum adeta.


JIM MORRISON


Light My Fire ve People Are Strange, tam adı James Douglas Morrison. Uyuşturucu batağına saplanmış, kısa sürede gelen o akıl almaz şöhretle biraz da kafası karışmış bir halde Morrison baş döndürücü bu dünyadan uzaklaşmak ve arınmak için sevdiği kadın Pamela Courson'la birlikte Paris'e gelir.

İlk başlarda bir otele hemen sonra Marais'de Beautreillis sokağın 17 numaradaki evine geçer. Bu dönem fazla kilo alır, uyuşturucuyu bırakamaz ve yine sıradan bir gün sıcak bir banyo sırasında son sözleri "Pam yardım et" olur ve beyin kanamasından ölür. Pam ve o esnada evde olan arkadaşıyla bir süre ölümü haber vermezler ancak 2-3 gün sonra ölüm haberi tüm dünyaya yayılır. Pam'de hatırladığım kadarıyla 2-3 seneye kalmadan intihar ederek hayatını sonlandırır.

Ziyaret için Rue Saint Antoine üzerinde Saint Paul metro durağında inip bir kaç sokak yürümeniz.


GEORGE SAND


Aşk hayatı skandallarla geçen kadın. Yaşadığı döneme erkeksi giyimiyle kuşamıyla damga vurmuş ve bir moda başlatmış, edebiyat ve müzik dünyasını derinden etkilemiş, hani derler ya nevi şahsına münhasır işte öyle bir edebiyatçı. George Sand takma ismini kullanırdı ama gerçek ismi Amantine Aurore Lucile Dupin'di.  


Romancı, dramatik yazar, edebiyat eleştirmeni Sand, Paris 10. Arrondissement 46, Rue Meslay doğumlu. 

Özellikle büyük besteci müzisyen Frederick Chopin ve Alfred De Musset ile yaşadığı aşklar ve sıra dışı yaşamıyla tarihe kazınmış yazar, kadın hareketleri çalışmalarında ve sosyal eşitsizlikle mücadelede en ön saflarda yer almıştır.


MOLIERE


Jean-Baptiste Poquelin, bilinen adıyla Molière 1622 yılında Paris'te 40 Rue de Richelieu'de doğmuş.  
Oyun yazarı ve oyuncu Moliere kurduğu tiyatro grubuyla Fransa'yı gezer. Tiyatro dünyasının çok önemli isminin doğduğu evi görmek isterseniz Rue Saint-Honoré Comédie Française binasının hemen yan sokağından yürümeye başlayın 2 dk. sonra zaten sizi heykeli karşılayacak :)


 


GEORGE POMPIDOU


Şimdi nereden çıktı Fransa Başbakanı demeyin :) 4 dönem başbakanlık yapmış ve tam da Paris'te çok ateşli geçen '68 olayları döneminde ülkeyi yönetiyormuş ve anlaşmaları da kendisi yapmış. 
Evi Paris'in oldukça özel yeri Ile Sain Louis'de ama bir apartman dairesi. 
Ama gelin görün ki Pompidou deyince artık kimsenin aklına eski başbakan gelmiyor. Paris'in tam merkezinde Beabourg'da bulunan, devasa büyüklükte, modern mimarinin tüm özelliklerini taşıyan bir kültür merkezi : Centre Pompidou. 

Öncelikle eğer sanat sergileri, sinema, tiyatro seviyorsanız ya da meşhur garip merdivenlerinden çıkıp Paris manzarası izleyecekseniz tamam ama yok Paris'e geldim ne işim var sanat aktiviteleriyle gezeceğim göreceğim diyorsanız size dinlenmek için harika bir merkez. Neden harika hemen açıklayayım :) Ücretsiz, devamlı temizlenen oturak yeri olan tuvaletleri ve ücretsiz sınırsız interneti var. Bu ilk dediğimin önemini geldiğinizde anlayacaksınız. İnternet seçeneği de artısı :)
Châtelet, Beabourg civarında karşınıza çıkacak.   


EDITH PIAF


Belleville evet bir dönem sanatın merkezi sonraların Çin Mahallesi yüzyılın başında bir efsanenin doğum yeri: Édith Piaf. Fransa'nın gelmiş geçmiş en iyi seslerinden birisi.


Fakir bir çocukluk, gençlik... Sokaklarda şarkı söyleyerek geçinmekten dünyanın en büyüğü olmaya yolculuk. Alkol, uyuşturucu, skandallarla dolu aşk hayatı, muhteşem şarkılar, sözler, konserler ve hep mücadeleyle geçen bir hayat. Sesinde ki naiflik ve gürlük yaşamının bir yansıması gibi. Belleville metro durağında inip Rue de Belleville'den yukarı doğru çıkarsanız yaklaşık 10 dk. sonra namı diğer Kaldırım Serçesi'nin doğduğu evi 72 numarada göreceksiniz. Güzel bir hatıra sizi bekliyor. Çin Mahallesi gezisi de bu ziyaretin bonusu. Belleville = Çin Mahallesi :)

Picasso 


İspanya'da başlayıp Fransa'da son bulan Kubizm'in kurucusu büyük sanat adamı Picasso hayatının belli dönemlerini Paris'te geçirmiş. Montmartre'da ilk ve kısa dönemini geçirmiş daha sonra ki Paris yıllarını bu güzel evde yaşamış. Rue Des Grands Augistines 1936-55 arası yaşadığı evi görebilirsiniz. Saint Michelle'den yürüyerek ulaşabilirsiniz. 


Mademe de Sévigné

Place Des Vosges Paris'in ilk meydanlarından birisi. Bir iç avlu halinde ve güzel bir Paris parkıyla dinlenmenin, kafa dinlemenin, güneşlenmenin, bir şeyler yemenin yanı sıra burada yaşamış meşhur isimleriyle gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında yer alır.


Marie de Rabutin-Chantal, marquise de Sévigné ya da kısaca Madame de Sévigné (5 Şubat 1626 – 17 Nisan 1696), yazdığı mektuplar ile tanınan Fransız aristokratı. Madame de Sévigné, incelikli espriler ve neşenin hakim olduğu mektuplarının çoğunu kızına yazmıştı.

Victor Hugo 


Büyük şair, oyun yazarı be romancı Hugo, sadece edebiyat dünyası için değil Fransa'nın siyasi hayatında da önemli bir isimdir. Ölen kızı için yazdığı Demain, dès l'aube şiiriyle tanımıştım onu. Sadece benim için değil tabii ki tüm edebiyat sevenler için yaşadığı yer, adının verildiği cadde, şu an mezarının olduğu Panthéon, şiirlerinde, romanlarında, oyunlarında bahsi geçen her yer ayrı bir önem taşır.Yaşadığı yeri Marais'de bulunan Place Des Vosges'da göreceksiniz. Rue Saint- Antoine üzerinde St Paul metro istasyonu ya da Bastille durakları oldukça yakınına götürecek sizi. 

Hayatı yine Place des Vosges'da geçmiş bir edebiyatçı, şair, roman ve oyun yazarı da Pierre Jules Théophile Gautier'dir. 

Jean Paul Sartre


Fransız romancı, oyun yazarı, düşünür, gazeteci ve daha bir çok alanda aktif çalışmış ve üretmiş güzel insan Jean Paul Sartre çok uzun yıllar fotoğrafta gördüğünüz binanın 4. katında  oturmuştur.


Place Saint-German Des Pres'de bulunan rue Bonapart 42 numarada oturmuş ve neredeyse hayatının çoğunu bu meydana açılan noktalarda geçirmiş. Binanın ön tarafında, mahallesinde bulunan Café de Flore'da takılıyormuş Sartre.Bu meşhur kafenin hemen yanında bir diğer kade de Les Deux Magot'dur ve burada da Sartre'ın büyük aşkı Beauvoir takılır. Bu iki kafenin olduğu noktaya da Paris Belediyesi Place de Sartre-Beauvoir diyerek aşklarını ölümsüzleştirmiş.

Simone de Beauvoir


Simone de Beauvor, 9 Ocak 1908 – 14 Nisan 1986 yılları arasında yaşamış, Sorbonne'da Felsefe bölümünü sevgilisi Sartre ile birlikte ama Srtre birinci olurken o ikiniclikle ama en geçn felsefeci olarak bitirmiş ve Montparnasse'da Rue victor Schoelcher sokağı 11 numarada 1804-1893 yılları arasında bu evde yaşamıştır. Sartre'la birlikte geçen 50+ yıl boyunca asla aynı evi paylaşmamışlardır  ancak öldükten sonra birlikte Montparnasse Mezarlığında yaşama devam etmektedirler.
Serge Gainsbourg


Tam anlamıyla bir efsane Gainsbourg. Yaptıkları, aşkları, şarkıları... Ne yaparsa hayranları tarafından sonsuz bir aşkla desteklendi. Oyunculuk yapt, senaryolar yazdı.

Rusya'da ki Bolşevik Devrimi'nden kaçarak gelmişti ailesi Paris'e. Geç gelmişti şan şöhret ama gerçekten kimseye nasip olmayan bir üne kavuştu. Hala mezar taşında insanların bıraktığı binlerce hediye, öpücükler ve aşk sözcükleri...
Saint Germain Des Pres'de Rue Verneuil'de duvarları yine hayranları tarafından resimlerle, grafitilerle donatılmış güzel evini Louvre Müzesinin tam karşısına denk geliyor. Port Royal'den geçerseniz hemen 2. paralel.

Alexandre Dumas Fils


Ünlü Fransız yazar Alexandre Dumas'nın gayri meşru çocuğu olarak dünyaya gelse de babası tarafından kabul görmesiyle Duma'nın oğlu adını kullandı. Kamelyalı Kadın romanıyla büyük sükse kazanmıştır.


Evi meşhur Opéra Comique binasıyla yanyanadır. Place Boieldieu meydanında bulunan evine ulaşmak için Quatre-Septembre metro durağında inerek Rue de Gramont'u takip edin ve ilk sağa dönerek Rue Grétry'ye devam edin. Evin bulunduğu meydana ulaşacaksınız.

Auguste Comte


Sosyoloji'nin babası olarak tanını. Comte Sosyoloji ismini öner sürmüş ve diğer bilim dalları gibi olması için de mücadele etmiştir.Saint Germain Des Pres'de Rue Bonapart'dan devam edin ve Güzel Sanatlar Akademisinin tam karşısında ki Rue des Beaux Arts üzerinde göreceksiniz.

Oscar Wilde


İrlandalı oyun yazarı, şair ve romancı. Büyük bir zenginlik ve şöhret'i bir anda hakkında açılan davalarla bozguna uğramış ve son yıllarını kaçtığı Paris'te geçirmiştir.


Oldukça sansasyonel bir hayatı vardır ve son dönemini geçirdiği Paris'te bulunan otelde hayatının en cüretkar günlerini geçirmiş ve menenjitten ölmüştür. Kaldığı otel Auguste Comte'un eviyle aynı yerdedir.

Yahya Kemal Beyatlı


Yahya Kemal Beyatlı hükümet baskısına boyun eğmek istemeyen dönemin çokça düşünen ve yazan insanları gibi 1903'te Paris'e kendini dar atmış ve ölene kadar da burada yaşamıştır. Önce James Joyce, Hemingway ve neredeyse tüm jöntürkler gibi tüm Türk aydınları gibi Quartier Latin bölgesinde, Mouffetard mahallesinden biraz aşağıda Saint Germain bulvarının da bir üstü olan Rue des Ecoles üniversiteler bölgesinde kalmıştır. Burada 33 numarada yaşamış ve sonra da yine aynı bölgede Rue des Carmes 5 numarada devam etmiştir hayatına. Her iki yer de şu anda oteldir. (The Modern Saint Germain ve Hotel des Carmes)


Ahmet Kaya


Paris'te 15. bölgede Rue Vaugirard'ın periferiye doğru çıkışına yakın 401 numaralı binanın 5. katında yaşamıştır.

ahmet kayaahmet kaya paris


Çoğunlukla parkları, bahçeleri keşfederek ve kahve molaları için de Opera meydanındaki Cafe de la Paix'de ve Saint Germain des Pres'de Cafe de Flore'da vakit geçirmiştir. Hiçbir sağlık sorunu bulunmadığı halde yine aynı adreste hayata gözlerini yummuştur. Bundan sonraki adresi Pére Lachais'tir.

Abidin Dino


Abidin Dino'nun tek takip edebildiğimiz sokağı Rue de Furstemberg. Ve bu sokağının Rue Cardinal ile kesiştiği bir köşedeki fotoğrafı...

Fikret Mualla

Fikret Mualla 1940 yılında Sirkeci'den bir trene atlayıp Gare de Lyon'a gelmiş ve 1967'de vefat edene kadar da biraz sefalet biraz düşkünlük ve sürekli bir sarhoşluk hali içinde...Alesia Meydanı'nın biraz daha ilerisinde kalmıştır. Ama sürekli içki parası ettiği resimlerini hatta Picasso'nun kendine hediye ettiğini bile ya alt komşusu bir ressam arkadaşa ya da Saint Germain Pres bölgesindeki Cafe Palette'e de sıklıkla gelmiştir.

FREUD

Hayatında okumamış olan yoktur sanırız. Yaşadığı ev şu an otel olarak kullanılıyor. Jardin Luxembourg'un St. Michel bulvarı çıkışının karşı sokağına denk gelen ev Paris ziyaretlerinde kolay ulaşılabilir bşr adres.