Pazar Yeri inceleme

Paris Pazarları farklı semtlerde haftanın farklı günlerine paylaştırılmış, kimisi organik, kimisi gerçek bir semt pazarı, kimisi antika kimisi de bit...

Fransa tarım ve hayvancılığı güçlü bir ülke. Pazarlarını gezerken bunu çok iyi anlıyorsunuz zaten. Ama eğer kendi ülkesi dışında bir ürün varsa onunda en iyisini halkıyla buluşturmayı başardığı için muzdan kiviye, mangodan üzüme tüm yerel ve tropik ürünleri ucuz denebilecek fiyatlara bulabilirsiniz. Aynı zamanda pazarlar bir köylü şehirli buluşması olduğundan üretiminde makinelerin fazla yer almadığı peynirler, şaraplarada ulaşılabilir. Ve en güzeli et sevenler için geliyor. Neredeyse her türden etin taze çiğ ve pişmiş halini de pazarlarda bulabilirsiniz.
Onur Mutlu

Pazarlar özellikle taze ve topraktan yiyecekler için tercih edilen ve zengin bir çeşit sunan tezgahlardan oluşuyor. Paris'in her yerinde hızla artan bir BİO trendini burada da görebiliriz. Organik pazar bazıları için önemli. Bunun sebebi Fransa'da 58 tane nükleer santralin bulunmasıdır. Bu da sağlıksız, kanserli toprak demek. Ve böyle bir toprağın ürünlerini sağlıklı düşünen biri almaz sanırım. Bu noktada da pazar içindeki organik pazarlarda ve içinde bio geçen, natural geçen dükkanlardan alışveriş oranı gittikçe artıyor. Normal pazar ile organik pazar arasındaki fiyat farkı ise 2€ ile 10€ arası değişiyor. Pazarlarda sıklıkla France domatesi, Espagne patatesi gibi ülke isimleri başlığı altında mahsul satışı yapılıyor. Bu pazarlardan tercih edilmesi gereken ülke ürünleri İtalya çünkü İtalya nükleer santralin bulunmadığı tek ülke, tek G7 ülkesi.

Tüm pazarların listesini ekliyorum: http://www.paris.fr/loisirs/se-promener-a-paris/a-chaque-jour-son-marche/rub_9642_dossier_90476_port_24046

kaldığınız mahalleye en yakın olanı bir kez de olsa ziyaret etmenizi öneririm.

Benim sıklıkla gidip alışveriş yaptığım pazarlar ise:

Bastille Pazarı

Marché Bastille diye geçer. Perşembe ve Pazar günleri sabah 7-8 gibi başlar öğleden sonraya 2'ye kadar sürer ve biter hemen...
Burası her yere en yakın pazar. Sucreli Krep yemek için de güzel bir yer 1.50€ :)

Paris Bastil Sebze PazarıParis Bastil Organik Pazar

Ortalama alışveriş bütçem: 20€
(1kg patlıcan, 1kg kabak, 1kg zeytin; 2kg patates, 2kg domates, 2kg salatalık, 18 adet muz )Belleville Pazarı

Marché Belleville diye geçer. Belleville metrosunun oradadır.

Paris Belvil PazarıParis Belvil Yeme İçme

Barbes Pazarı


Marché Barbés. Barbès-Rochechouart metrosuyla ulaşabilirsiniz. Çarşamba ve Cumartesileri öğleden sonraya kadar açıktır ama 12 gibi gitmiş bulunun bence.

Paris Barbes PazarıParis Barbes Pazarı

Bana göre bit pazarlarından bile daha ucuz bir pazar. Bizim Eminönü-Mahmutpaşa ayarındadır. Eminönü kadar severim kendisini ve pazara gelmiş insancıklarını.

Saint-Eustache-Les Halles Pazarı


Forum Des Halles'in arkasında (Chatlet'de) Montorgueil sokağında bir pazardır akşam da 8'e kadar açık kalır yağmur yoksa. Bu pazara Châtelet-Les Halles metro durağından gelebilirsiniz. 


Les Halles metronun çıktığı çok güzel bir alışveriş merkezidir zaten. içinde FNAC (bizim D&R'ımız) Sephora, H&M, GoSport (Decathlon'un kardeşi) ve optik, ayakkabı, çanta vs butikleri ve Starbucks vardır. Ücretsiz internet kullanabileceğiniz korunaklı bir noktadır.

Saint Quen Bit Pazarı


Benim en sevdiğim ve bana hepsinden de büyük gelen bir bit pazarıdır. Her ne kadar bit pazarının içinden çok etrafındaki dükkanlardan bir şeyler bulabiliryorsam da bulunduğu mahalledeki etnik kültürlerden ve otantik havayı solumak çok hoşuma gider. Tam adı Marché Aux Puces De Paris Saint-Quen. Gare du Nord taraflarından biraz daha ileride, Garibaldi, Porte de Clignancourt metro durağında inerek gidebilirisiniz.

Vanves Bit Pazarı


Tam adı: Marché Aux Puces De La Porte De Vanves
Montparnasse - Alésia bölgesinde büyükçe bir bit pazarıdır. Sanatsal ve antika sergileri daha fazladır.
Porte de Vanves metro durağında inerek gidebilirsiniz.


0 comments:

Yorum Gönder

Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.