Toplu Taşıma Araçları Nasıl Kullanılır?

Paris toplu taşıma konusunda oldukça alternatif ulaşım aracı sunabilen bir şehir. Bunları şöyle sıralayabilirim: Metro ( Métro), otobüs (bus), tren (RER-train) , bisiklet (vélo-Velib)


metro


İlk olarak Métro kullanımı ile başlayalım:
16 farklı hattı ve 300'den fazla durağıyla Paris metrosuna girdiğinizde şehrin altını bir köstebek gibi delik deşik ettiklerini görüyorsunuz. Bu olumlu bir tanımlamaydı çünkü metro kullanımı çok kolay fiyatı uygun ve çok hızlı bir ulaşım yolu. Sabah 06:00'da başlayan seferler gece yarısına kadar devam ediyor.(00:30)
Aldığınız biletleri sakın atmayın her an bir bilet kontrolüne rastlayabilirsiniz ayrıca biletinizi 2 saat boyunca dilediğiniz gibi kullanabileceğinizi unutmayın. bir metro bilet fiyatı 1€70.

Paris metrosunun çok karışık olduğunu hep kaybolduğunu söyleyen bir çok insanla karşılaştım. Metro haritasını incelerken de metroyu kullanırken de hatların renklerini takip etmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Örneğin. Chatelet'den Bastille'e metroyla gelmek için sarı hat (ligne 1) kullanmak gerek. Metro koridorlarında gezerken karşınıza çıkacak panolarda nereye gideceğinizi ararken hem hattın rengi hem de gideceğiniz yönün son durağının ismi size yardımcı olacaktır. Örneğin yine Chatelet'den Basttile'e gelirken sarı hat olması yanında panoda son durak olarak Cahateau de Vincennes'i görmeniz sizi emin adımlarla trene götürmeye yetecektir.

Bus


59 farklı hattıyla otobüsler Paris için vazgeçilmez toplu taşıma araçları. Yine alacağınız biletinizle otobüs içinde bulunan makinelere bilet okutarak kullanacağınız otobüslerin büyük bir kısmı akşam 20:30 a kadar çalışmakta. Sadece bazı hatlar gece yarısına kadar devam etmekte. Son olarak eklemem gerek ki 00:30'da ki son metroyu kaçırdıysanız sabaha kadar devam eden bir otobüs hattı da mevcut. Adı Le Noctilien. neredeyse tüm hatlarda bu otobüsü bulabilirsiniz.

Vélo: detaylı bilgiyi sayfamızdan alabilirsiniz.

TREN HATTI: RER


RER 5 hat üzerinde çalışır ve amacı daha uzun mesafeleri daha az durakla ve daha hızlı trenle en kısa sürede tamamlamak.

RER kullanmadan önce gideceğiniz durakta durduğundan emin olun yoksa bir anda Paris'in bambaşka bir köşesinden geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Ama Ddisneyland, Versailles gibi bölgeler için RER kullanacağınızı da unutmayın. 0 comments:

Yorum Gönder

Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.